צבא - ארגון הלביאות עבור נוער טרנסג'נדר

טרנסג'נדרים בצבא

דילמת הגיוס לצבא או שירות לאומי עשויה להתעורר בכל משפחה.

לטובת כל  מי שמעוניין להתגייס ורוצה לעשות שירות משמעותי, קיימת יחידת יוהל"ם (יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר). מטרת היחידה היא לסייע ולעזור ככל שניתן למלש"בים טרנסג'נדרים בהליך הגיוס ולאורך השירות הצבאי.

עקרונות היסוד של יחידת יוהל"ם – "צבא העם" ו"חוק גיוס חובה" – אלה מנחים את יחידת יוהל"ם לאפשר סביבת שירות מיטבית, בטוחה ומכבדת לחיילים וחיילות טרנסג'נדרים ולבצע התאמות נדרשות תוך שמירה על חוק שירות הביטחון.

ההתאמות האפשריות: מדים, לשון הפנייה, שרשרת החיול, התפקידים המוצעים למלש"ב ועוד.

המפקדים ביחידה וממונה יוהל"ם אישי ביחידה מקבלים הנחייה מפורשת וברורה כיצד יש לפנות, להתייחס וללוות את החיילת הטרנסג׳נדרית ביחידה.

איפה מתחילים?

קובעים פגישת היכרות אישית עם מש"ק מגדר ומאותו רגע ניתן לקבל ליווי מלא לכל הצרכים. יחידת יוהל"ם תדאג להדרכה והנחייה של מפקדי יחידות השטח, ורתימה שלהם לסייע ולבצע את ההתאמות הנדרשות.

קיים קשר שוטף בין מש"ק המגדר לממונה יוהל"ם ביחידה על מנת לאפשר מענה מותאם לכל חייל על פי צרכיהם האישיים.

קישור ליחידת יוהל״ם  יוהל"םיועצת הרמטכ"ל לענייני המגדר

שירות לאומי

קיימת אפשרות לשרת שירות לאומי אזרחי דרך "עמותת שלומית" במסגרת תכנית "נחשול טרנס", תכנית המיועדת לצעירים על הקשת הטרנסית, אשר נמצאים בשלבים השונים של ההתאמה המגדרית. המתנדבים בתכנית מקבלים ליווי אישי החל מהראיון האישי, דרך שילוב במקום השירות ועד לסיום השירות. המתנדבים משתלבים במגוון מקומות ובתחומים שונים כגון: בריאות, חינוך, רווחה, משרדים ממשלתיים ועוד.

קישור לנחשול טרנס: נחשול טרנס

מידע נוסף באתר עמותת מעברים: שירות לאומי וצבאי | maavarim

למידע נוסף ניתן לפנות ולהצטרף לברית הלביאות

נגישות